


Grela Alexandra
illusztrátor, festőművész
IN LUSTRARE
Grela Alexandra a Krakkói Képzőművészeti Akadémia festő szakán diplomázott 1999-ben, majd ugyanott szerzett doktori fokozatot (DLA) 2012-ben. Alkotásai eddig 28 egyéni kiállításon és több mint száz csoportos kiállításon voltak láthatóak a következő országokban: Magyarország, Lengyelország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Németország, Oroszország, Ukrajna, Szlovákia, Románia, Bulgária, Macedónia, Törökország, Egyiptom, Kína, Japán, Kuba, Argentína, Uruguay.
Illusztrátorként több mint 40 publikációt jegyzett, köztük számos díjazott kötettel. A gyermek- és ifjúsági illusztrációk mellett készít papírszínházakat (a budapesti Csimota Kiadóval), illetve szépirodalmi és kulturális illusztrációkat is. 2019-ben neki ítélték az I. Budapesti Illusztrációs Fesztivál fődíját. 2021 és 2024 között az MMA művészeti ösztöndíjasa volt. 2022-ben szerepelt a legfontosabb nemzetközi gyermekkönyv-illusztrátori válogatásban (IBBY Honour List). Magyarországon négy ízben ítélték neki az év illusztrátora díjat. Munkásságát Debrecen városa Csokonai-díjjal ismerte el. 2024-ben férjével, Kónya Ábellel közösen elnyerték az ugyancsak debreceni Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat, majd ők lettek a HajdúBihar Vármegyei Prima Díj „magyar képző- és iparművészet” kategóriájának győztesei.
„A művészi illusztráció inspirál leginkább. Belső meggyőződésem, hogy az illusztrációnak nem csak az lehet a szerepe, hogy kiegészítse, másolja a szöveget. Képes arra is, hogy önálló műként funkcionáljon, ami számomra a legerősebb motiváció a munkámhoz.” (Grela Alexandra)
Ars poeticája szépirodalmi művekhez készített alkotásaiban érhető tetten a legmarkánsabban. Az 55 × ADY című kötet (Déri Múzeum, Debrecen, 2021) vagy a Viszek egy szívet – Egymásra felelő versek (Pagony Kiadó, Budapest, 2023) ennek kiemelkedő példái. Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram segítségével elkészült egyik képciklusa ugyancsak irodalmi ihletésű: a még nyomtatott kiadásra váró ottHOL – kortárs irodalmi antológia esetében fiatal és középgenerációs magyar szerzők az otthonnal, a származással, a haza fogalmával kapcsolatos írott szövegei, valamint a velük műpárokat alkotó vizuális réteg közvetítenek szuggesztív körképet a magyar közelmúlthoz köthető legkülönfélébb életérzésekből. Grela Alexandra munkái bizonyítják, hogy a korosztályoktól független irodalmi illusztrációnak a 21. században is van létjogosultsága – sőt: egy rendkívül izgalmas és hiteles forma arra, hogy a jövő generációkat a vizualitáson keresztül közelebb hozza az elmélyült olvasáshoz.
Kapcsolódó rendezvények