Dr. Gálboryné Manninger Zsuzsanna

Dr. Gálboryné Manninger Zsuzsanna

Manninger Miklós Táncművészeti Alapítvány kuratórium elnöke

Hagyatékőrzés lépésről lépésre

Dr. Gálboryné Manninger Zsuzsanna néptáncoscsaládban nevelkedett. Édesapja Manninger Miklós – a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett, nívódíjas koreográfus, nagybátyja Manninger György koreográfus. 14 éves korától néptáncolt az édesapja által vezetett Törekvés Táncegyüttesben, amelynek édesanyja is táncosa volt.

Édesapja 2014-ben bekövetkezett halála után családjával megalapította a Manninger Miklós Táncművészeti Alapítványt, melynek kuratóriumi elnöke. Az alapítvány célja a koreográfus testvérek gazdag hagyatékának gondozása, koreográfiáik szerzői jogi védelme, azok Lábán-féle kinetográfiai lejegyzése, illetve táncleírással való rögzítése.

A Manninger testvérek mind a magyar, mind a nemzetiségi kultúra területén maradandót alkottak, György sokszor korát megelőzve, Miklós a magyarországi német tánckultúra színpadi koreográfiai alapjait lerakva. Sajnos a testvérek számos koreográfiájának egy része már nem táncolt, feledésbe merült. Főleg György munkássága aluldokumentált, így még nagyobb a jelentősége, hogy a hagyatékuk még fellelhető művei rögzítésre kerüljenek, a bennük felhalmozott népi hagyomány, kortárs népművészeti alkotói kincs továbbélése biztosított legyen.

Zsuzsanna ösztöndíjprogram keretében végzett kutatásának célja a Manninger testvérek szakmai pályájának részletesebb feltárása, a koreográfiáik összegyűjtése, valamint a korszak megismerése volt, amelyben alkotásaik megszülettek. Az ösztöndíjas a kutatás során számos adatközlővel készített interjút, akik a koreográfusok pályatársai, táncosai voltak. Vizsgálta a koreográfiák létrejöttének körülményeit, a testvérek motivációját a tradicionális paraszti életmód koreográfiákban történő megőrzésével kapcsolatban, valamint a polgárosodó nemzetiségek hagyományainak feldolgozását.

„Az ösztöndíjprogram elősegítette számomra a kutatási témám vonatkozásában a kapcsolatépítési lehetőségeket, szélesre tárta a kutatási lehetőségeket egyes intézményekben, mint például az Állambiztonsági Levéltárban, a Martin György Médiatárban, a Táncarchívumban, a Zenetudományi Intézetben, a Hagyományok Házában. Emellett segítséget biztosított külföldi intézetekkel történő kapcsolatfelvétel esetén is (pl. Lipcsei Táncarchívum). A kutatói státusz elősegítette az adatközlők pozitív attitűdjét az interjúk során.” (Dr. Gálboryné Manninger Zsuzsanna)

Az ösztöndíjas célja, hogy a koreográfus testvérek teljes hagyatékát a rendelkezésre álló filmek alapján táncjelírással, illetve szöveges táncleírással rögzítse, pályájukról, életükről, az amatőr néptáncmozgalomban betöltött szerepükről összefoglaló művet írjon.

Kapcsolódó rendezvények

„Ütött az óra egyet-kettőt...”

„Ütött az óra egyet-kettőt...”