


Falvai Balázs
okleveles építész
Kézműves esztétika
Falvai Balázs DLA a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Középülettervezési Tanszékén diplomázott 2003-ban, diplomamunkája Hauszmann Alajos-díjat érdemelt ki. A Junior Prima díjjal kitüntetett építész 2012-ben DLA-fokozatát is ugyanitt szerezte meg. 2008-ban Nagy Mártonnal és Török Dáviddal megalapították saját irodájukat, a DMB Műtermet. A Pro Architectura díjjal és Molnár Péteremlékdíjjal elismert stúdió olyan munkákat jegyez, mint a Mies van der Rohe-díjra jelölt Újpesti Multifunkcionális Sportcsarnok és a nagykanizsai Boldog Donáti Celesztina Óvoda vagy Magyarország Főkonzulátusa Lendván, a tatai Látássérültek Rehabilitációs Intézete, a Lechner Ödön tervezte városligeti Sipeki-villa rekonstrukciója és bővítése, valamint az ürömi Szent György Római Katolikus Plébánia. Építészeti terveik között szerepel többek között az ankarai és a varsói Magyar Nagykövetség, a MOME Campus, a Magyar Nemzeti Múzeum, valamint a Tata Szíve tervpályázat. A műterem vezető építésze a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány kitüntetettje, több tárlat kiállítója és kurátora, kéziratok szerzője.
Építészeti munkásságának fő motivációja a kézműves szakmagyakorlás lehetőségeinek keresése. Irodája munkamódszerében meghatározó szerepet tölt be a makettezés, a grafikai igényesség, amelyek nemcsak sajátos eszközök, hanem az alkotó tevékenységéhez egyben forrásként is szolgálnak. „Ha valami úgy készül, hogy abban lelkesedés van, akkor a munka öröméből észrevétlenül következik a többletérték, a végeredmény harmóniája, esztétikája is” – vallja Falvai Balázs. Praxisa mellett egyenértékűen hangsúlyos az egyetemi szerepvállalása is: a BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszékének tanszékvezető-helyettese, a Kraft kutatócsoport műhelyvezetője. Az egyetemi tevékenységében is fontos szerepet kap az anyagokkal kapcsolatos kísérletezés, a barkácsolás tervezői stratégiává emelése, amely leleményességet, hagyományőrzést és egyben innovációt is jelent munkáiban.
Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram segítségével sikerült felépítenie a Debreceni Egyetemnek tervezett inkubátorházat, amelynek terve különleges módszertannal született meg. A helyszíni művezetések keretében történő érzékeny tervezés a kézműves szakmagyakorlás új lehetőségeit keresi. Az ösztöndíjat záró esszéjében e módszertan lehetőségeit összegzi. Az elmúlt időszakban gondolatainak mintegy kísérleteként társaival számtalan installációt, forma- és részlettanulmányt készített.
Kapcsolódó rendezvények