Csikné Bardon Réka

Csikné Bardon Réka

csuhéfonó népi iparművész, a népművészet ifjú mestere

Magtól a szatyorig

Csikné Bardon Réka népi kultúránkból sarjadó, csuhéból fonható használati tárgyainak elkészítését, tudásának továbbadását és mesterségéhez való elhivatottságát az a hite táplálja, hogy hagyományaink, magyar népünk élő művészete útmutatóul szolgálnak egy értékesebb világ felé, a csuhé mint értéktelennek hitt anyag megmunkálása pedig megtaníthat egy olyan szemléletre, amely egyre inkább hiányzik jelen korunkból. Csuhéfonó munkásságával, alkotásaival azt a célt tűzte ki maga elé, hogy felhívja a figyelmet kihalófélben lévő mesterségére és a mestersége által meghatározott életformára, a csuhéfonásban rejlő lehetőségekre és annak sokoldalúan hasznosítható alapanyagára.

Ahhoz, hogy a csuhéfonás társadalmi ismertséget, elismertséget kapjon, a csuhé felhasználása pedig szélesebb körben is elterjedhessen, Réka szerint a csuhéfonónak két alapvető feladatot kell ellátnia a közösség és a megújulás jegyében: alkotói közösségeket létrehozni, ahol visszataníthatja mesterségét és a hagyományokból táplálkozó mesterséget megújítva átmenteni mai korunkba. Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2021–2024-es időszakában ezek a feladatok álltak ösztöndíjas tevékenysége középpontjában. Megvalósította a Magtól a szatyorig összetett, egész éves programsorozatát, ezzel olyan gyakorlati módszert kínálva, amelynek közösségi és tudásátadást célzó eseményei az embereket óvodáskortól felnőttkorig közelebb hozzák és bekapcsolják a csuhéfonás mesterségébe és a mesterséggel járó életformába. A csuhé természetes anyagának mindennapi életünkben való jelenléte befolyásolja életminőségünket, esztétikai, művészi érzékünket, környezettudatosságunkat. Megmunkálása különösen a lakáskultúra és a divat területén alkalmas a kísérletezésre, képes a megújulásra, s maradéktalanul része lehet 21. századi életterünknek segítve hagyományaink megélését.

A csuhéfonó népi iparművész az ösztöndíjas időszak alatt elkészült innovatív munkái, formatervezett csuhétáskái, kiegészítői és csuhébútorai megidézik és újragondolják a hagyományos formákat, és felismerhető, egyedi márkaként népszerűsítik a csuhéfonás mesterségét, emellett felhívják a figyelmet a környezettudatosság, a fenntarthatóság, az újrahasznosítás, a természettel való szoros együttműködés és kulturális örökségünk megőrzésének, hagyományaink megélésének fontosságára is. Bardon Réka munkái során keresi annak lehetőségét, hogy a hagyományt milyen innovatív megoldásokkal, formai kísérletekkel tehetjük megélhetővé, hozhatjuk használatba, milyen módon hordhatjuk, viselhetjük, népművészetünk miként maradhat élő.

Kapcsolódó rendezvények