


Csáki András
Liszt Ferenc-díjas gitárművész
Gitármánia Paganini Korában
Csáki András zenei tanulmányait Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és Los Angelesben a University of Southern California Thornton School of Musicon folytatta. Tanulmányai alatt 11 nemzetközi versenyen nyert első díjat. 2009-ben Junior Prima díjat nyert, 2015-ben az Ágai Karola és Szendrey-Karper László Emlékérem első gitárművész kitüntetettje, 2022-ben pedig Liszt Ferencdíjban részesült. 2009 óta tanít a Zeneakadémia Vonós Tanszékén gitár főtárgyat.
A 2021-ben elnyert MMA Művészeti Ösztöndíjprogram keretei között a klasszikus gitár egyik legizgalmasabb – de Magyarországon mégis eddig kevésbé kutatott – időszakát, a hangszer 19. század eleji irodalmát, előadói gyakorlatát vette górcső alá, legfőképpen a kor gitáros metodikái, iskolái alapján. Ez a szakirodalomban gyakran „Guitaromanie”- nek nevezett időszak meghatározó a mai előadói gyakorlat szempontjából is, hiszen ennek a korszaknak az elején jelent meg és terjedt el a mai húrozású, hangolású gitár. Ez a szakirodalomban romantikus gitárként ismert hangszer méretében, hangzásában ugyan még eltér a ma általánosan ismert klasszikus gitártól, de interpretációs és hangszertechnikai szempontból mégis kiindulási pontnak tekinthető.
Az ösztöndíjnak köszönhetően vásárolt romantikus gitár -kópia főszereplésével készült demonstrációs YouTube-videófelvételek korunk technikai lehetőségeinek kihasználásával bemutatják a modern és a romantikus gitár hangzásának különbözőségeit. Az ugyanezen a platformon megtalálható rövid videók szemléletes példát nyújtanak a felmerülő legáltalánosabb interpretációs kérdésekre. Az ugyancsak az ösztöndíj ideje alatt a romantikus hangszerrel rögzített lemezfelvételen a korszak meghatározó művészének, Mauro Giulianinak három Rossinianája hallható. A felvétel meghallgatható a Spotify, az Apple Music és a YouTube Music platformokon.
A videó- és hangfelvételek mellett elkészült egy tanulmány is, amely útmutató kíván lenni az érdeklődők, valamint a szakma számára. Az írás a kor hangszertörténeti eseményeinek rövid bemutatása mellett zenei példákon keresztül ismerteti a 19. század elejei gitárosok zenei és technikai megközelítését, illetve igyekszik tisztázni a napi előadói gyakorlatban leginkább felmerülő interpretációs kérdéseket.
Kapcsolódó rendezvények

Gitármánia Paganini korában