Boór Bernadett Hilda

Boór Bernadett Hilda

építész

Vissza a parasztudvarhoz!

Boór Bernadett ösztöndíjas munkája Németh László Kert-Magyarország mozgalmának építészeti kivetülése. A hároméves ösztöndíjprogram során a paradicsomi „parasztudvart” rajzolta körbe. Ahol a munka a gazdát nem fárasztja, ahol az állatok a maguk természete szerint élhetnek, és ami egy egyszerű, de harmonikus egészben fogja közre azt a kis világot, amit a gazda birtokának hívhat.

„Beszűkült a látómezőnk. A környezetünk a falak közé zsugorodott. Hajdanán a dolgozó átlagember, a paraszt környezete az udvara volt. Századunk parasztembere Exceltáblázatokat tölt ki, olvas, ír, rajzol vagy intéz, de mindenképpen falak között, számítógép előtt teszi. A Paradicsom egy kert. Itt az állatok és az emberek összhangban élnek. Egy gyönyörű hely, ahol a »munka« nem izzaszt, ember és állat jól él, és az emberek látják a napot, az eget, és esténként üdvözlik a csillagokat. A négy falat széttolva egy szoba helyett egy udvart kapunk, melyet melléképületek kereteznek. Ha a melléképületekbe állatokat hozunk, életünk kitágul, több időt töltünk kint, visszakapunk egy kis földi Paradicsomot.” (Boór Bernadett) Az alkotó a Kós Károly Egyesülés Vándoriskolájának növendékeként a magyar szerves építészet képviselőitől tanult, és az ösztöndíjas alkotás során fő inspirációs forrása a magyar népi építészet volt, melynek formavilágát mint harmonikus egységet tudatosan őrizte meg. A hagyományos melléképületek öncélú formai megújítása helyett a modern, energiatudatos elveknek megfelelő belsővel való együttműködésre törekedett.

A tervezett állattartó épületek mintaterveiben közös, hogy a meghatározó gesztusokat a fő teherhordó szerkezetek adják. Az építész ezzel a keretező tervezéssel mutatja be, hogy jó építészeti rákészültséggel az olcsóbb, kevésbé nemes, vagy akár hulladék anyagokból is lehet jó arányú, szép építményeket összerakni.

Az építészetben az újszerűség helyett a minőségi „középszerűség” foglalkoztatja, amely a szépséget közvetíti szakmai és civil szemeknek egyaránt. Célja terveivel az állattartás népszerűsítése, valamint annak bemutatása, hogy jól működő épületekkel az állattartás izzasztó munka helyett kikapcsolódás, paradicsomi élet is lehet.

Kapcsolódó rendezvények