Bezzeg Gyula

Bezzeg Gyula

fotográfus

A reményt láttam mindenhol

Bezzeg Gyula 1983-ban született Szenttamáson, a Vajdaságban. Filozófiai tanulmányait az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karán végezte el, majd 2017-ben Budapestre költözött. 2023-ban szerzett diplomát a Budapesti Metropolitan Egyetem fotográfia mesterképzésén.

Kezdeti munkáiban főként a portré- és aktfotók kapnak szerepet, az utóbbi években fordult érdeklődése a dokumentarista, majd a megrendezett fotográfia irányába, két korszakában azonban közös nevező az emberközpontúság.

Bezzeg sosem fogalmaz meg állításokat, sokkal inkább kérdéseket tesz fel, ezáltal munkáit az állandó keresés itatja át. Hosszú távú projektjeit – mint a Kétlaki, a Csendes bástyák, a Polarizált testek vagy a Határeset – sajátos kettősség jellemzi, és ez a kettősség az egész munkamódszerére kihat. Egyfelől létezik a dokumentarista Bezzeg, aki az utcákon, mezőkön, kocsmákban, búcsúkban, falvakban és városokban mozogva képes a látványt képpé formálni, finom iróniával a magáévá tenni egy elétáruló falfirkát, utcatáblát vagy gyakorlatilag bármit, ami asszociációra késztetve sorozatának mondanivalóját szolgálja, másfelől létezik a staged photographer Bezzeg, aki gondosan megrendezett látványokat teremt, gyakran meglepő és abszurd képeket hoz létre.

Bezzeg Gyula származásából eredően szorosan kötődik a nemzeti kisebbségi lét kérdéseihez és ezeknek feltárásához. Célja gondolkodásra ösztönözni az érdeklődőket és átláthatóbbá tenni azokat a kérdéseket, amelyekkel a kisebbségben élő nemzetek nap mint nap találkoznak és megbirkóznak. Rendkívül meghatározó élmény volt számára az ösztöndíj során felkutatott helyszínek dokumentálása, és motiválta őt a három éven át tartó alkotási folyamatban annak tudata, hogy megvalósuló munkájának témája értő és érdeklődő fülekre talál.

Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram ideje alatt az alkotó egy régóta megálmodott és dédelgetett munkáját valósította meg, amely az akadémia támogatása nélkül nagy valószínűséggel sosem jött volna létre. Megnyugtató és ösztönző volt számára ily módon alkotni.

A jövőben szeretné az ösztöndíjas munkáját minél több helyen bemutatni országszerte és a határon túl is, illetve a tervei között továbbra is szerepel a vajdasági magyar kisebbség témájával még mélyebben foglalkozni és a fotográfia eszközeivel feltölteni azt a valós vagy vélt szakadékot, amely az országhatárok

Kapcsolódó rendezvények