Dr. Bába Szilvia

Dr. Bába Szilvia

művelődésszervező

A magyar identitás megnyilvánulási színtereinek jelene és jövője az észak-amerikai diaszpórában 

2015-ben szerzett summa cum laude eredménnyel PhD-fokozatot a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Interdiszciplináris Doktori Iskolájában Magyar identitás a tengeren túli diaszpórában című értekezésével. 2020-tól a Duna Művészegyüttes Nonprofit Kft. ügyvezetője. Egy könyv, egy önálló kiadvány és több mint 50 cikk szerzője. Munkásságát többek között Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel, Magyar Kultúráért, Pro Civibus díjjal és miniszteri elismerő oklevéllel díjazták.

Az ösztöndíjprogram keretében részben a korábbi, a tengerentúli magyar diaszpórával kapcsolatos kutatását kívánta folytatni az észak-amerikai magyar vagy magyar származásúak közösségére fókuszálva. Vizsgálta, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie az USA-ban és Kanadában a magyar identitás megnyilvánulási színtereinek, vagyis az egyházaknak, a szervezeteknek, az iskoláknak, a néptánccsoportoknak, a cserkészetnek. Elemezte, hogy az anyaországi, kiterjesztve a Kárpát-medencei mai magyar kultúrát és azon belül a művészeteket, művészeket mennyire ismerik a szervezetek vezetői, a rendezvények szervezői, hogyan jelenik meg napjainkban a mai magyar kultúra, (kortárs) művészet az észak-amerikai diaszpóra életében. Felmérte, hogy milyen kulturális és művészeti produktumra van és lehet igénye az amerikai és kanadai magyar közösségeknek.

A diaszpórában élő magyarok kulturális és művészeti életének is meghatározói a magyar etnikai szimbólumok: az emlékhelyek, szobrok, emléktáblák, amelyek közül az USA-ban és Kanadában találhatókat összegyűjtötte. Bemutatta, hogy milyen az együttműködés az észak-amerikai diaszpóra szervezetei között. Megvizsgálta, hogy milyennek ítélik meg a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogramot, illetve a Mikes Kelemen Programot. Röviden vázolta, hogy milyen pályázati források állnak a szervezetek rendelkezésére. Javaslatokat fogalmazott meg a mai magyar kulturális és művészeti élet, így a művészek, művészetek észak-amerikai diaszpórában történő megismertetése, az amerikai és kanadai etnikus szervezetek megmaradása, az amerikai és kanadai másod-, harmad-, negyed- és ötödgenerációs magyar származású fiatalok magyarságtudatának felkeltése, megerősítése, megőrzése, az emigráció magyar keresztény kultúrájának a jövőbe való átmentése, továbbélése, továbbfejlesztése érdekében

Kapcsolódó rendezvények