Strohner Márton

Strohner Márton

designer, keramikusművész, kurátor, művészeti menedzser

MASTRO

Strohner Márton művészeti tanulmányait Kecskeméten, a Kandó Kálmán Szakközépiskola művészeti szakán – jelenleg Kondor Béla Képző- és Iparművészeti Tagozat – kerámia és szobrász szakon kezdte 1999-ben, majd A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerzett szilikátipari tervezőművészi diplomát 2009-ben. Az egyetem elvégzése után, 2012-ben alapította meg MASTRO nevű designmárkáját, amelyet immár 12 éve folyamatosan épít.

A fiatal tervező alkotásai széles érdeklődési körének megfelelően az egyedi tervezésű, kézzel készült, kis szériás használati tárgyaktól az ékszereken és home decor elemeken át a kutya pórázokig terjednek. Minőség és funkció: tárgyaiban keveredik e két alapvetően fontos érték. A részletek gondos kidolgozása mellett kortárs-klasszikus hangvételével sajátos karakterű tárgyakat hoz létre. Modern- minimalista tárgyai elkészítéséhez klasszikus európai porcelángyártási hagyományokon alapuló technikákat használ fel, s ezeket kívánja megfeleltetni korunk igény- és minőség-elvárás rendszerének. Ezáltal kíván kapcsolatot teremteni tradicionális és modern között , ez a logikai rendszer a klasszikus kézműves tradíció tiszteletén alapszik, újraértelmezi azt, s ily módon biztosítja a hagyomány továbbélését a jelenben és a jövőben.

Az egyetem elvégzése óta rendszeres résztvevője hazai és nemzetközi design- és képzőművészeti kiállításoknak, az évről évre megrendezett Nemzetközi Kerámiaművészeti Szimpóziumoknak. 2017-ben és 2020-ban is elnyerte a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjat, majd pedig 2021-ben az ország legkiemelkedőbb művészeti ösztöndíját – a Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíját. Az MMA művészeti ösztöndíjának elnyerése komoly szakmai fejlődési lehetőséget jelentett számára – hosszú távú tervei elérése szempontjából pedig kifejezetten komoly mértékben járult hozzá alkotói munkássága további kiterjesztéséhez. 2021-től az IAC – International Academy Of Ceramics Geneva tagja, amelyet azóta is eddigi karrierje legfontosabb mérföldkövének tart.

Művészeti menedzseri és kurátori munkásságát a Museion No. 1 Galéria Budapest galériavezetőjeként és kurátoraként kezdte meg 2014-ben (2014–2018), majd a világhírű művészeti intézmény, a kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió vezetője és galériáinak kurátora 2022-ig (2018–2022). 2019-től 2023-ig a Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány kuratóriumi tagja, 2022-től napjainkig a Magyar Művészeti Akadémia Nemzetközi és Regionális Főosztályának vezetője.

Kapcsolódó rendezvények