Bondor Csilla

Bondor Csilla

képzőművész

Elemek találkozása

Bondor Csilla a gimnázium elvégzése után, 1995 és 2002 között animációs szakmai tevékenységet folytatott, többek között a Pannónia Filmstúdiónál is. Ezt követően felvették a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakára, mesterei Kőnig Róbert és Kocsis Imre voltak. 2006-ban elnyerte a Római Magyar Akadémia Ösztöndíját, 2007-ben a KOGART-díjat, később 2014-ben az I. Csendélet Biennálé különdíját. Az elmúlt húsz évben több hazai és külföldön rendezett egyéni és csoportos kiállításon vett részt, munkái magángyűjteményekben is megtalálhatóak itthon, valamint Törökországban.

Művészetének témái mindig személyes élményeken alapulnak, saját megfogalmazása szerint panteisztikus istenhite és spirituális érdeklődése irányítja. Örök inspirációs forrása a természet szeretete, visszatérő motívum a fa mint anyag megjelenése, a víz, a föld és ezen elemek találkozása. Életének több, mint tizenöt éven át része volt a lovaglás, elmondása szerint ezen keresztül tudott legmélyebben kapcsolódni az ember és a teremtett világ egységéhez. Az így gyűjtött tapasztalatok tükröződnek munkáiban, közvetítve az egyszerű, megszokott látvány részletgazdagságát. Az egyetem második évében kezdett tussal festeni használt deszkákra, a beléjük faragott mintákból monokróm tárgyak jöttek létre. Később egy dézsát ábrázolt felülről, majd formára vágta: így kezdődött el a formázott deszkaobjektek készítése. Kezdetben egyszerűbb tárgyakat, majd személyes, ugyanakkor szimbolikus képeket készített. Szoba című diplomamunkája egy hét darabból álló fali installáció volt, mellyel elnyerte a legjobb diplomamunka díját és a KOGART-ösztöndíjat is. Az ezt követő években tematikus, a tér által ihletett, ahhoz idomuló kiállításai voltak, melyekben egyéb intermediális művekkel kombinálta deszkamunkáit: videófilmek vetítésével, lightboxszal, installációk bevonásával elevenítette meg több síkon is alkotásait.

Az ösztöndíjprogram időszaka alatt bővítette alkotásainak számát, valamint több kiállításon szerepeltek munkái. Ösztöndíjas társaival együtt lehetősége volt a Szubjektív Fejér és a Szubjektív Fejér 2.0Válogatás Fejér megyei kortárs művészek alkotásaiból című kiállításon megjelenni; valamint az MMA tagjaival, ösztöndíjas társakkal és sok más hazai és határon túli alkotóval együtt a Ludwig Múzeum Metafizikus áthatolás egy zebrán című csoportos tárlaton művet kiállítani 2022-ben.

Kapcsolódó rendezvények