


Mátyássy Szabolcs
zeneszerző, színész, művészetigazgatási menedzser
„Majd téged is kiadnak bőrkötésben...”
Mátyássy Szabolcs a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színész szakirány osztályvezetője és az egyetem docense, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója. Doktori fokozatát a Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerezte 2021-ben, témája a Magában beszél című parafrázis-opera vizsgálata volt Nádasdy Kálmán alkotó- és művészetpedagógiai tevékenységének tükrében.
Zeneszerzői érdeklődése középpontjában a színpadi zene – balettzene, szcenírozott és félig szcenírozott nagyzenekari és kórusművek, de elsősorban az opera és a musical – áll.
Számos hazai és nemzetközi komoly- és könnyűzenei verseny győztese, rendszeres meghívottja. 2016-ban a Sztalker Csoport színházi formációnak, 2017-ben a Studio5 nevű zeneszerzőcsoportnak alapítója. A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának köztestületi tagja, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének tagja.
„A Magyar Művészeti Akadémia 2021–2024-es alkotói ösztöndíjára való jelentkezésemben az elmúlt 60 évben megvalósult (tehát kezdetektől napjainkig) magyar nyelvű musicaljeinek és rockoperáinak (határon innen és túl) teljes, dokumentáris feltárását, kronológiai elrendezését és elemzését tűztem ki célul. Túlnyomórészt kvalitatív és csak részben kvantitatív kutatásom – primer szakirodalom híján – interjúkra, kottákra, videó- és hanganyagokra támaszkodott elsődlegesen, így igyekeztem az első átfogó, zeneszakmai, kultúr- és művészetpolitikai, analitikus – egyben komparatív – szemlélet mentén, feldolgozni a vizsgált műfajt és korszakot.
Témaválasztásomban fontos szerepet játszott, hogy e területen nem jelent meg (vagy csak részben) ezidáig olyan szakmai írás, kollektív háttér, hiteles összefoglaló, mely egy mindent átfogó ismeretanyagot tartalmazna, így – talán nem túl elrugaszkodott az az állítás, hogy – hiánypótló, a zenei műfajt, illetve a műfaj és a korszak szimbiózisát együttesen vizsgáló értekezés született.
Írásom stiláris és strukturális aspektusait illetően törekedtem arra, hogy bár egy művészetelméleti kutatást végzek, a végeredmény mégis mindenki számára érthető és értelmezhető legyen: annak, aki a témában konzulens, de annak is, aki csupán a magyar zenetörténet ezen korszaka iránt érdeklődik.” (Mátyássy Szabolcs)
Kapcsolódó rendezvények