


Topolánszky Tamás Yvan
rendező
„Optimizmus helyett reményteli pesszimizmus”
Topolánszky Tamás Yvan filmes, művészi érdeklődését nagymamájának tulajdonítja, aki unokájához hasonlóan az Iparművészeti Egyetem hallgatója volt mintegy 60 évvel korábban. Topolánszky 2015-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen média design szakon Szirtes János, Csáki László és Fazakas Péter osztályában. Diplomamunkája a DVNA című ún. „fake-trailer”, azaz hamis előzetes lett, melyben drámai képsorok mutatják be az elnéptelenedett fővárost, valamint annak szörnyű sebhelyét, a víz nélküli üres medret: a kiszáradt Dunát.
Első rövidfilmje a 2014-ben bemutatott Levél Istenhez egy mexikói népmese magyar környezetbe ágyazva. A film számos nemzetközi díjat nyert el, később pedig az HBO vásárolta meg a vetítési jogokat Európa 11 országára.
Topolánszky Tamás és felesége, Sümeghy Claudia producer 2016-ban alapították közös filmgyártócégüket, a JUNO11-et, mely azóta meghatározó alkotóműhelye a hazai nagyjátékfilmeknek és dokumentumfilmeknek, 2022 óta pedig forgalmazóként is jelen vannak a hazai mozifilmes, illetve streaming piacon. Krédójuk az olyan lélekemelő filmek készítése és forgalmazása, melyek „minden érzékenységi szinten befogadhatóak”, azaz olyan értékes üzenettel bírnak, amelyek a lehető legszélesebb körben képesek hatni, és amelyek jelentőségteljes diskurzusokat képesek elindítani.
Topolánszky Tamás első nagyjátékfilmje a 2019-ben bemutatott CURTIZ, mely minden idők legsikeresebb magyar filmrendezőjének, Kertész Mihálynak azon életszakaszát mutatja be, amikor élete főművét, a Casablancát rendezte. Az angol nyelvű életrajzi dráma elnyerte a montréali filmfesztivál fődíját, majd később a Netflix megvásárolta a forgalmazási jogokat a világ minden országára.
Topolánszky Tamás 2021-ben nyerte el a Magyar Művészeti Akadémia művészeti ösztöndíját film- és fotóművészet szekcióban. A hároméves munka során a DVNA munkacímű sorozatterv fejlesztésének stációit vállalta bemutatni olyan alkotók számára, akik most lépnek a pályára, és még nem rendelkeznek kellő információval a fejlesztés és a pályázati útvesztők területén.
A DVNA című poszt apokaliptikus sci-fi elsődleges művészeti célja, hogy izgalmas és szórakoztató produktumként, köntörfalazás nélkül beszéljen a jelenben élő generációk által előidézett, drasztikus környezeti és gazdasági változásokról, melyeket majd a jövő generációi lesznek kénytelenek elszenvedni.
Kapcsolódó rendezvények

Nem véletlenül írtam egy könyvet!