Zurbó Dorottya

Zurbó Dorottya

filmrendező, egyetemi oktató

Zurbó Dorottya 2017-ben az IDFA-n mutatta be első egész estés, Arun Bhattarai társrendezővel közös dokumentumfilmjét, A monostor gyermekei című, Bhutánban játszódó intim családtörténetet. A filmet azóta több mint negyven nemzetközi fesztiválon vetítették. Ezzel párhuzamosan  dolgozott első rendezői debütálásán, a Könnyű leckék című egész estés dokumentumfilmen, amely egy fiatal szomáliai menekültlányról szól, aki megpróbál beilleszkedni  Magyarországon. Ezt 2018-ban mutatták be a Locarnói Filmfesztivál Semaine de la critique szekciójában, és szintén több tucat nemzetközi fesztiválon szerepelt a HotDocs-tól Szarajevóig, továbbá megkapta többek között a legjobb dokumentumfilmnek járó  Magyar Filmkritikusok Díját. A rendező 2021-ben doktori fokozatot szerzett a Színház- és  Filmművészeti Egyetemen. A filmkészítés mellett a rangos európai DocNomads Joint Master és a magyar dokumentumfilm-rendező mesterképzéseken tanít a Színház- és Filmművészeti  Egyetemen.

Zurbó Dorottya A boldogság ügynöke című, harmadik egész estés dokumentumfilmjét (társrendező: Arun Bhattarai) a nagy presztízsű amerikai Sundance Filmfesztivál nemzetközi  dokumentumfilmes versenyprogramjában mutatta be 2024 januárjában. A film Amber Gurung  boldogságügynök utazásait követi, aki felméri a bhutáni Boldogság Kutatóintézet számára, hogy mennyire boldogok az emberek a Himalája utolsó buddhista királyságában. A film azóta  több, mint ötven fesztiválon szerepelt (CPH:DOX, Sheffield, HotDocs, IDFA) és nyert díjakat(San Francisco FF, Margaret Mead FF, Biografilm, Millenium Docs Against Gravity Festival),  illetve húsz országban moziforgalmazásba került. 

A rendező dokumentumfilm-készítőként hiteles emberi történetek után kutat. Fontosnak tartja megmutatni a hétköznapi történések mögött húzódó mély emberi drámákat, a kapcsolatok  dinamikáját, a vágyak, álmok és félelmek rejtett, láthatatlan arcát. Filmjeiben gyakran foglalkozik kultúrák, identitások, értékek és minták találkozásával, olyan intim élethelyzetekkel, ahol a  kulturális másságot áthidalva megmutathatja az idegenben az ismerőst, az univerzális értékeket,  azokat az érzéseket, amelyek összekötnek minket, bárhol is nőjünk fel a világban. 

Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram során egy – A boldogság ügynöke című filmhez  kapcsolódó – interaktív webdokumentumfilmet készített,  amelyet a film magyarországi moziforgalmazása kapcsán publikált. A művészeti kutatás során azt  vizsgálta, miként alakíthatja át a digitális kultúra és az újmédia-művészet megjelenése a dokumentumfilm-készítés és -terjesztés lehetőségeit; valamint a hagyományos lineáris dokumentumfilmet  miként lehet crossmédiaprojektté alakítani, hogyan lehet alkalmazni a multimédia eszközeit a nonfikciós történetmesélés és a forgalmazás kiterjesztésére.

Kapcsolódó rendezvények

Mérhető-e a boldogság? – A boldogság ügynöke dokumentumfilm-vetítés

Mérhető-e a boldogság? – A boldogság ügynöke dokumentumfilm-vetítés