


Tóth Orsolya
dokumentumfilm-rendező, operatőr, gyártásvezető
Értékmentés és -megőrzés
Kolozsváron végzett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (Sapientia EMTE) filmművészet, fotóművészet, média szakán operatőrként 2007-ben. A Hungarológiai Doktori Iskolát 2019-ben fejezte be, kutatásának címe: A kolozsvári filmtörténeti reprezentációinak feltérképezése a kezdetektől 1948-ig. Több Erdélyben készült kis- és nagyjátékfilm, valamint dokumentumfilm gyártási csapatában is dolgozott.
2009 és 2021 között a Sapientia EMTE gyártásvezetője volt, jelenleg az egyetem óraadó tanára és az Erdélyi Múzeum-Egyesület Könyvtár- és Információs Központjának igazgatója. Több dokumentumfilm rendezőjeként és szerkesztőjeként fő célja az erdélyi történetek, értékek, emlékek megőrzése, dokumentálása. Filmjei klasszikus értelemben vett portrék és életútfilmek.
Az ösztöndíj ideje alatt sikerült olyan felvételeket, interjúkat elkészíteni, amelyek az erdélyi képzőművészet kezdetektől (1918- tól) napjainkig tartó történéseit igyekeznek bemutatni, összefoglalni. Öt portréfilm forgatása alatt (Gally Katalin festőművész, Horváth Gyöngyvér festőművész, Györkös Mányi Albert festőművész, Kolozsi Tibor szobrászművész, Kulcsár Béla szobrászművész) nagyon sok hasznos anyag gyűlt össze, amelyeknek feldolgozása folyamatban van. A teljes interjúk, fotó- és filmanyagok adatbázisba kerültek, ennek rendezése és kutatók számára elérhetővé tétele folyamatban van.
A rendező célja a dokumentumfilmekkel olyan alkotók bemutatása, akiknek életműve jelentős helyet foglal el a korszak művészettörténetében. Munkájának fő célkitűzése az erdélyi képzőművészeti alkotók, az életművek köztudatba kerülésének elősegítése és az alkotók vizuális örökségének megőrzése és adatbázisba rendezése. A filmek egyéni életutakat vázolnak fel: három ma is élő és két sajnos már eltávozott alkotót a még élő rokonok, pályatársak megszólalásai által. A munka egyszerre volt filmes feladat, mivel operatőrként, szerkesztőként, vágóként is dolgozott az anyagokon, illetve kutatói munka, mivel nagy mennyiségű adatot sikerült összegyűjteni, melyeknek szakszerű adatbázisba rendezését, megőrzését és megosztását is feladatának érzi. Ezt a továbbiakban is folytatni kívánja annak érdekében, hogy a köztudatban minél több erdélyi képzőművész munkássága ismertté válhasson, megőrizve azokat a élő, elmesélt emlékeket, történeteket, amelyeket a mozgókép tud rögzíteni.
Kapcsolódó rendezvények