Spischák Dávid Áron

Spischák Dávid Áron

basszusgitáros, nagybőgős, muzikológus

A Trautsch Károly-Összkiadás

Spischak Dávid egyetemi zenei tanulmányait 2000-től az Erlangenben a Friedrich-Alexander-Universität zenetudományi szakán végezte, majd Norvégiában, a Trondheimi Egyetem (NTNU –Trondheim) zenetudományi szakán folytatta, ahol elsődlegesen hangszeres előadói képességeinek fejlesztésére összpontosított, és sikeresen abszolutóriumot szerzett 2005-ben. 2017-ben, további tanulmányokat követően Selmecbányán a Jan Albrecht Zeneakadémián szerzett MA-diplomát előadóművész és zeneelmélet szakon.

2006 óta él újra Budapesten, ahol előadóművészként, zenetörténészént és tanárként is aktív, valamint kvartettje, a David Spischak Quartet vezetőjeként tevékenykedik. Az együttes repertoárja elsősorban az ő, valamint a zenekar további tagjainak szerzeményeire épül, melyekben az improvizáció és a megírt, komponált motívumok egyaránt hangsúlyos szerephez jutnak, de a zenekar klasszikus műveket és jazzörökzöldeket is képes a saját elképzelései alapján megformálni.

Az ösztöndíjprogram keretén belül Spischak Dávid letette a Trautsch Károly-Összkiadás alapköveit, mely Magyarország legelső valódi nagybőgőtanárának, Trautsch Károlynak zenei hagyatékát és munkásságát hivatott bemutatni. A szerző ennek érdekében széles körű és alapos kutatást végzett Magyarországon és Csehországban is, hiszen Trautsch Károly (1830–1910) prágai tanulmányait követően 1859-től öt évtizeden át a Nemzeti Zenede első nagybőgőprofesszoraként alapozta meg a ma is kiváló nagybőgőoktatást Magyarországon, valamint az Operaház, illetve a Filharmóniai Társaság tagjaként aktív és nagyrabecsült részese volt az ország zenei életének.

A kutatással és a magyar, német és angol nyelven megjelenő Trautsch Károly-Összkiadás szerkesztésével, közreadásával Spischak Dávid célja az, hogy minél szélesebb körben megismertesse Trautsch Károly korábban sosem tárgyalt vagy publikált, több mint egy évszázad óta feledésbe merült műveit, előadási darabjait, nagybőgőiskoláját és etűdjeit. Az összkiadás alapját több ezer oldal eredeti kézirat képezi, melyet a mester még életében a Nemzeti Zenede könyvtárának adományozott.

Ugyan a szerző már korábban is végzett kutatást Trautsch Károly munkásságával kapcsolatban, de az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram tette lehetővé, hogy mélyen elmerüljön a témában, külföldön is folytathasson kutatást levéltárakban, és lefektethesse az összkiadás alapjait.

Kapcsolódó rendezvények

Klasszikusok jazzköntösben

Klasszikusok jazzköntösben