Sipos Balázs

Sipos Balázs

Ferenczy Noémi-díjas üvegművész

Figuralitás az üvegben

Sipos Balázs egyetemi tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) üveg szakán végezte 2003-ban. A diploma megszerzése után két évig az Ajka Kristály Zrt.-nél dolgozott tervezőként, ahol a castingtechnika gyári alkalmazásával foglalkozott. Itt készült a Prima Primissima közönségdíja is, melyet ő tervezett. Kozma Lajos-ösztöndíjban részesült 2007 és 2009 között, ami hozzájárult saját szobrainak és formanyelvének fejlődéséhez. Számos kiállításon és szimpóziumon vett részt, majd 2011-ben elnyerte a Ferenczy Noémi-díjat.

A Budapesti Képzőművészeti iskolában öt évig tanított, majd 2012-től szintén öt éven át a MOME-n oktatott. 2021-ben nyerte el a Magyar Művészeti Akadémia hároméves művészeti ösztöndíját, amelynek segítségével munkássága technológiailag és szellemileg is továbbfejlődhetett, emellett a kötelező dokumentációs folyamatok révén a létrejött alkotások megőrződnek és kutathatóvá is válnak.

A figuralitás mindig központi szerepet töltött be a művészetben, segítségével kézzelfoghatóbb módon képes gondolatokat, érzelmeket, vágyakat kifejezni. Sipos Balázs munkáinak gyökereit azok a figurális plasztikák képezik, amelyek nem formai bravúrokkal, hanem az őszinte érzelmek egyszerű és mégis kifejező ábrázolásával fejtik ki hatásukat (hasonlóan például a román és a gótikus szobrászathoz). Tárgyai témáit korunk problémái és az ezekből fakadó belső vívódások nyújtják. A humor és a groteszk eszközeivel is élve indirekt módon fejezi ki magát alkotásaiban.

Az üveg anyaga, transzparenciája révén új nézőpontot nyújt, és segít a rejtett formai kapcsolatokat láttatni, felületi megmunkálásával nyílik lehetőség betekinteni a tárgyba. A tárgyon belüli negatív formák pozitívba fordulnak át, a valós pozitív formákat és a belső plasztikát pedig az üveg anyaga köti össze és választja el. Sipos Balázs tárgyaiban egy olyan plasztikai kapcsolatot tár fel, amelyben ez a viszony egy egységként jelenik meg. A külső és belső formák egymásra hatnak, kiegészítik és értelmezik saját helyzetüket.

A tárgyakat castingtechnikával készíti, a nyers öntvény rusztikussága adja meg a tárgy karakterét. A csiszolást nem formaalakításra használja, csupán a belső formák láttatása érdekében. Jövőbeni célja a létrejött plasztikasorozatot gyarapítani

Kapcsolódó rendezvények

Hagyomány és innováció – Kurátori tárlatvezetés Sipos Balázzsal

Hagyomány és innováció – Kurátori tárlatvezetés Sipos Balázzsal