


Simon Péter Bence
Red Dot díjas tervezőgrafikus-művész
Typo Analysis
Simon Péter Bence több mint húsz éve tanít tervezőgrafikát. Kollégájával kialakítója volt a Jaschik Álmos Művészeti Iskola új tervezőgrafika-képzésének, és évekig vezette a grafika munkaközösséget. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán induló új tervezőgrafika szak megalakításában, a szakmai tantárgyak és az egyetemi szakmai közösség kialakításában is fontos szerepe volt. A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen a tervezőgrafika MA-képzés szakvezetője volt, jelenleg is itt oktat gyakorlati tárgyakat, illetve a tipográfiaelmélet kurzus szakmai felelőse.
Az utóbbi években egyre több tervezői megkeresést kap a kulturális szférából, ugyanakkor művészi intuícióit experimentális tipográfiai plakátok tervezésében és autonóm grafikai alkotások létrehozásában is kamatoztatja.
Ezek a munkák az utóbbi két évben számos nemzetközi díjat, elismerést és felkérést eredményeztek számára, mint például a Red Dot Award (Berlin, Németország, 2023), arany és többszörös ezüst díj a Graphis kiadótól (New York, USA, 2023), az Oesol International Typography Awards különdíja (Ulszan, DélKorea, 2023), a Peru Design Biennále első helyezése (Lima, Peru, 2023), az International Design Educators Expo and Conference – Best Professor Work megmérettetésének ezüst díja (Cshuncshon, Dél-Korea, 2023), a Posterists in the World első helyezése (Cusco, Peru, 2022). Meghívottként szakmai előadást tartott az IDEEC-n (Cshuncshon, Dél-Korea, 2023) és az XX+2 tga Symposionon is bemutatkozott (Raabs, Ausztria, 2022). Fontos magyarországi elismerései az Országos Tervezőgrafikai Biennálé nagydíja (megosztva, Békéscsaba, 2012), a III. Posterfest első helyezése (Budapest, 2022) és kétízbeni Arany Rajzszög Díj (Budapest, 2012, 2024). Tervezői attitűdje alapvetően intuitív tipográfiai. Formanyelve tiszta és világos vizuális-kommunikációs elemeket tükröz.
Tervezői munkáiban az irodalom, a képzőművészet és a design találkozási pontjait keresi. A verbális jelentés, a tipográfia és a képi világ határterületét kutatja. Kísérletezik a kép és a betű közötti kölcsönhatásokkal. Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram által támogatott időszak alatt Simon Péter saját tipográfiai világában maradva új vizuális elemekkel kísérletezett, új plakátok és tipografikák születtek; ezeknek köszönhető az elmúlt év több nemzetközi szakmai díja is.
Kapcsolódó rendezvények