László Dániel

László Dániel

festőművész

A festmények húzása

László Dániel kamaszkorától festőnek készült, így 1990 és 1994 között a budapesti Képzőés Iparművészeti Szakközépiskola festő szakára járt, majd 1996-tól 2001-ig a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakjára, itt diplomázott Károlyi Zsigmond osztályában, azóta hivatásszerűen a festészettel foglalkozik. Négy gyermek édesapja, nagyobbik lánya, László Mária Édua a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakján másodéves hallgató. László Dániel a Fiatal Művészek Stúdiója és a MAOE tagja volt, jelenleg a MKISZ és a MAMÜ tagja, valamint 2003 óta a SENSARIA Képzőművészeti Egyesület tagja és elnöke.

2007 és 2009 között a Szolnoki Művésztelep lakója, az egyesület tagja volt, jelenleg tiszteletbeli tagja. Közel negyven művésztelepen és alkotóházban tevékenykedett meghívott alkotóként, melyek közül a legjelentősebbek a nagybányai, a szolnoki, a kecskeméti, a szárhegyi, a makói, a hódmezővásárhelyi, a gyermelyi, illetve a sztánai művésztelepek voltak.

2012 óta a Bartók 1 Galéria ügyvezetője, ahol a Kárpát-medence valamennyi művésztelepét és képzőművészeti egyesületét mutatják be kiállításokon.

Számos díjat szerzett, melyek közül a legjelentősebbek a Barcsay-díj (2001), a Római Magyar Akadémia képzőművészeti ösztöndíja (2002), a Derkovits-ösztöndíj (2006–2008), a Tornyai-plakett (2012), illetve az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram ösztöndíja (2021–2024).

Az elmúlt 23 évben több mint 100 egyéni kiállítást rendezett a Kárpát-medence legtöbb vármegyeszékhelyén, valamint Rómában és Németország több városában. Csoportos kiállításai közül a legjelentősebbek azok, amelyek szervezését a Sensaria Képzőművészeti Egyesület vezetőjeként végezte: a 2006-os Időn túl a Szombathelyi Képtárban , valamint a 2007-ben nyílt A festmény ideje című kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A kiállításokon – melyekhez katalógus is megjelent – az elmúlt száz év klasszikus magyar festészetének jeles képviselőinek munkásságára reflektáltak kortárs figurális festőművészek. Művei számos magán- és közgyűjteményben megtalálhatóak.

Az MMA művészeti ösztöndíja – a korábban elnyert Derkovits-ösztöndíjhoz hasonlóan – három éven át biztosította számára a zavartalan alkotói munkához szükséges hátteret, lehetővé téve, hogy a művészet iránti elhivatottságát kiteljesítse, és alkotóként újabb szakmai tapasztalatokra, kapcsolatokra tegyen szert. Munkáiban az ábrázoló festészet eszközével próbálja visszaadni a fényt és a derűt, ami ebből a szenvedésekkel teli árnyékvilágból vonz minket.

Kapcsolódó rendezvények