Kolozsi Orsolya

Kolozsi Orsolya

tanár, kritikus

Tar Sándor szövegeinek titkai

Kolozsi Orsolya felsőfokú tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen végezte magyar és összehasonlító irodalomtudomány szakokon. A Modern Magyar Irodalmi Tanszék doktoranduszhallgatója volt 2004 és 2007 között, legfontosabb mestere Ilia Mihály. 2001 óta folyamatosan ír kritikákat többek között a Bárka, a Hitel, a Kortárs, a Kalligram, a Tiszatáj, a Pannon Tükör és a Magyar Művészet folyóiratokba. 2011-ben jelent meg A szöveg árnyéka, majd 2019-ben az Olvasónézet című kötete, mindkettő kritikagyűjtemény. 2016-ban Bárka-díjat kapott. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet irodalmi lexikonának egyik szócikkszerzője, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium magyartanára.

Kritikusi munkájának elsődleges célja az olvasók és a szövegek közötti közvetítés, irodalomtörténészi kutatásai pedig elsősorban Tar Sándor életművének tanulmányozására irányultak. Az olvasás számára örömforrás, ezt az élményt kívánja megosztani másokkal is mint tanár és mint kritikus, irodalomtörténészként pedig szeretne az egyszeri olvasásnál, az elsődleges benyomásoknál mélyebbre látni, egy-egy szöveggel kitartóan és hosszasan foglalkozni, mindenki számára egyfajta interpretációt létrehozni.

Kutatásának (melynek címe Tar Sándor, a térkép szélének krónikása) eredményével szeretne rámutatni a magyar irodalomtörténet egyik legfontosabb prózaírójának értékes munkásságára. A sokáig elfeledett, történelmipolitikai okokból elhallgatott szerző köteteit vizsgálva azt kívánja felszínre hozni, mennyi probléma és szövegtechnikai tudás sűrűsödik ezekben a látszólag egyszerű, letaglózó hatású szövegekben.

Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2021 és 2024 között nagy segítségére volt abban, hogy a korábban némileg háttérbe szorított Tar-kutatásait folytathassa. Emellett olyan közösséget és műhelymunkát is jelentett, ami rendkívül inspiráló volt számára. Csoportjának tagjai nemcsak kollégaként, de részben személyes ismerősként is fontossá váltak az életében.

Az ösztöndíjas időszak lezárultával kritikusi és tanári tevékenysége mellett megpróbálja még tovább árnyalni Tar Sándor életművének értelmezését, majd az elkészült tanulmányokat szeretné kötetbe rendezni és kiadni.

Kapcsolódó rendezvények